Soyadı, Adı, Atasının adı | Allahverdiyev Adil Məhəmmədəli oğlu |
Bitirdiyi ali təhsil müəssisəsi | N.Nərimanov adına Azərbaycan Tibb İnstitutu (indiki Azərbaycan Tibb Universiteti), Azərbaycan Elmi-Tədqiqat Tibbi Parazitologiya və Tropik Təbabət İnstitutu (klinik ordinatura) |
Əsas iş yeri və ünvanı | Yıldız Teknik Universiteti, Biomühəndislik kafedrası, Hüceyrə kulturası və toxuma mühəndisliyi laboratoriyası. Davutpaşa Mah., Davutpaşa küç. 34220, Esenler, İstanbul |
Elmi sahəsi | Tibb elmləri |
Y.İ. Marsinovski adına Tibbi Parazitologiya və Tropik Təbabət İnstitutu, tibb üzrə fəlsəfə doktoru (1981); Y.İ. Marsinovski adına Tibbi Parazitologiya və Tropik Təbabət İnstitutu, tibb üzrə elmlər doktoru (1989); Kök hüceyrə və toxuma mühəndisliyi, kök hüceyrələrin regenerativ təbabətdə tətbiq edilməsi, hüceyrələrin kriobiologiyası, bədxassəli şişlərə və infeksion xəstəliklərə qarşı nanotexnologiyaya əsaslanan yeni nəsil vaksin və dərman preparatlarının, infeksion xəstəliklərin diaqnostikasında hibridoma texnologiyasına əsaslanan yeni diaqnostik kitlərin işlənib hazırlanmasının təşkili; Üz ifliclərinin, qaraciyər xəstəliklərinin, oynaq-qığırdaq xəstəliklərinin müalicəsi üçün ilk dəfə olaraq fərqli metod ilə kök hüceyrələrindən sinir, hepatosid, kondrosit, adiposit kimi hüceyrələr əldə edilmişdir; Dünyada ilk olaraq leyşmaniya xəstəliyinin dəri və insan ölümünə səbəb olan visseral formasının diaqnostikasında yeni diaqnostika metodu işlənib hazırlanmış və bu kəşf ABŞ-da "American Journal Tropical Medicine and Hygiene" jurnalında (2004, 2005) dərc edilmişdir; 180-dən çox elmi məqalənin, 10-dan çox kitab və kitab bölmələrinin müəllifidir. |
Mükafatları |
“Peşəkar xidmətlərinə görə” mükafat (2006); Ən yaxşı patentçi; Səmərələşdirici təklif yarışmasında birincilik əldə etdiyinə görə, İ.M. Seçenov adına Birinci MDTU-nin E.İ. Martsinovski adına Tibbi Parazitologiya və Tropik Təbabət İnstitutu (Moskva) tərəfindən mükafat; TÜBİTAK (Türkiyə) tərəfindən “Uluslararası Bilimsel Yayın Desteği” mükafatı. |
S.M. Kirov adına Azərbaycan Elmi-Tədqiqat Tibbi Parazitologiya və Tropik Təbabət İnstitutunda böyük elmi işçi vəzifəsində çalışmışdır (1981-1983); Azərbaycan Elmi Tədqiqat Mikrobiologiya, Epidemiologiya və Peşə xəstəlikləri İnstitutu (indiki V. Axundov adına Milli Elmi-Tədqiqat Tibbi Profilaktika İnstitutu) “Hüceyrə kulturaları və krioprezervasiyalar” laboratoriyasının müdiri (1990); Türkiyə Çukurova Universitetinin Tibb fakültəsinə dəvət edilmişdir (1992); Türkiyədə TÜBİTAK, Sənaye və Ticarət Nazirliyində elmi layihələrin müzakirəsində ekspert kimi iştirak etmişdir. Həmçinin Türkiyə parazitologiya və tropik xəstəlikləri elmi şurasının üzvüdür; ABŞ-ın Stony Brook Universitetinin adjunct (köməkçi) professorudur; Hazırda Yıldız Teknik Universiteti, “Biomühəndislik” kafedrası, Hüceyrə kulturası və toxuma mühəndisliyi laboratoriyasının müdiri vəzifəsində çalışır. |

Фамилия, имя, отчество Аллахвердиев Адиль Мухаммедали оглы
Учебное заведение Азербайджанский медицинский институт им. Н.Нариманова (ныне Азербайджанский медицинский университет), Азербайджанский научно-исследовательский институт медицинской паразитологии и тропической медицины (клиническая ординатура)
Место жительства Турция
Основное место работы и адрес Технический университет Йылдыз, кафедра "Биоинженерия", Лаборатория клеточной культуры и тканевой инженерии. ул. Давутпаша, 34220, Эсенлер, Стамбул
Институт медицинской паразитологии и тропической медицины имени Е.И. Марциновского, кандидат медицинских наук (1981);
Институт медицинской паразитологии и тропической медицины имени Е.И. Марциновского, доктор медицинских наук (1989);
Стволовые клетки и тканевая инженерия, применение стволовых клеток в регенеративной медицине, криобиология клеток, организация разработки основанных на нанотехнологиях вакцин и лекарственных препаратов нового поколения против злокачественных опухолей и инфекционных заболеваний, основанных на гибридомных технологиях новых диагностических веществ для диагностики инфекционных заболеваний;
Им впервые посредством необычного метода из стволовых клеток были получены нервные клетки, гепатоциты, хондроциты, адипоциты для лечения лицевого паралича, заболеваний печени и суставно-хрящевых заболеваний;
Им впервые в мире был разработан новый метод для диагностики висцеральной формы лейшманиоза, вызывающей смерть. Это открытие было опубликовано в журнале "American Journal Tropical Medicine and Hygiene" (2004, 2005);
Автор более 180 научных статей, более 10 книг.
Медаль "За профессиональные заслуги" (2006 год);
Лучший патентообладатель;
Премия за первое место в конкурсе рационализаторских предложений Института паразитологии и тропической медицины имени Е.И. Марциновского Первого Московского государственного медицинского университета им. И.М. Сеченова;
Премия "Поддержка международным научным изданиям" TÜBİTAK (Турция).
Работал старшим научным сотрудником в Азербайджанском научно-исследовательском медицинском институте паразитологии и тропической медицины имени С. Кирова (1981-1983);
Заведующий лабораторией "Клеточные культуры и криопрезервации" Азербайджанского научно-исследовательского института микробиологии, эпидемиологии и профессиональных заболеваний (ныне Национальный научно-исследовательский институт медицинской профилактики имени В. Ахундова) (1990);
Был приглашен на медицинский факультет Университета Чукурова Турции (1992 год);
В качестве эксперта принимал участие в обсуждении научных проектов в Министерстве промышленности и торговли, TÜBİTAK, Турция. Является членом Ученого совета по паразитологии и тропическим болезням Турции;
Является адъюнкт-профессором в Университете Стоуни-Брук в Соединенных Штатах Америки;
В настоящее время заведует лабораторией "Клеточная культура и тканевая инженерия" кафедры "Биоинженерия" в Техническом университете Йылдыз.