Təvəllüdü 15.05.1935
Bitirdiyi ali təhsil müəssisəsi N. Nərimanov adına Azərbaycan Tibb İnstitutu (indiki Azərbaycan Tibb Universiteti), Əczaçılıq fakültəsi, Leninqrad Dövlət Universiteti (indiki Sankt-Peterburq Dövlət Universiteti), Kimya fakültəsi (1963-1965)
Əsas iş yeri və ünvanı
Elmi sahəsi Tibb elmləri
SSRİ Elmlər Akademiyası Botanika İnstitutunun aspiranturasına (indiki doktorantura) daxil olmuşdur (1963);
LDU-nun Kimya fakültəsində fəlsəfə doktorluğu dissertasiyasını müdafiə etmişdir (1967);
Bioorqanik kimya, təbii və fizioloji aktiv maddələrin kimyası və orqanik kimya (zərif üzvi sintez) ixtisasları üzrə elmlər doktorluğu dissertasiyasını müdafiə edərək kimya üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsini almışdır (1984);
Baş elmi işçi (1979);
Professor (1991);
Elmi-tədqiqat işi yeni ürək-damar, immunmodulyatorların və virus əleyhinə təsir göstərən dərman preparatlarının yaradılmasına yönəlmişdir. İlk dəfə olaraq sintetik antigenlər (immunomodulyatorların və onların konyuqə olunmuş (birləşmiş) antigenlərinin) və kalsium ionlarının antoqonistləri sahəsində patentləşdirilmiş elmi istiqamət işlənib hazırlanmışdır;
Təbii heterotsiklik birləşmələrin və onların sintetik analoqlarının kimyəvi-farmakoloji tədqiqatları prosesində ilk dəfə olaraq yalnız L-tipli potensial asılı kalsium kanallarının keçiriciliyinə deyil, həm də mərkəzi sinir sistemi və qanqliyalarda geniş yayılmış N və T tipli kalsium kanallarının keçiriciliyinə fəal təsir edən yeni nəsil kalsium ionlarının antoqonistlərinin xassələrinə malik olan birləşmələr (obtusifol, dekursinol, diumankal və ya onların analoqu) aşkar edilmişdir;
260-dan çox elmi məqalə və tezisin, o cümlədən 7 monoqrafiyanın, SSRİ-nın 17 müəllif şəhadətnaməsinin, 10 Rusiya patentinin, 3 İtaliya patentinin müəllifidir.
"Sovet xalqının 1941-1945-ci illərdə Böyük Vətən müharibəsində qələbəsinin 50 illiyi" medalı (1995);
"Sankt-Peterburqun 300 illiyi" medalı (2003);
"Rusiya həmkarlar ittifaqlarının 100 illiyi" medalı (Rusiya Müstəqil Həmkarlar İttifaqı Federasiyası, 2005);
"Rusiya Federasiyasının əməkdar elm xadimi" fəxri adı (Rusiya Federasiyası Prezidentinin fərmanı, 2007).
Avropa Kimyaterapiya Cəmiyyətinin üzvüdür (1992);
Bitki dərmanlarının kimyası və texnologiyası və heterodövrlü birləşmələrin biokimyası sahəsində Nyu-York Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü seçilmişdir (1994);
İ.İ. Meçnikov adına Sankt-Peterburq Dövlət Tibb Akademiyasının Biokimya fakültəsinin professoru vəzifəsində çalışmışdır (1987-2000). Alim, bioloji fəal heterotsiklik birləşmələr üzrə xüsusi mühazirələr hazırlamış və rus və ingilis dillərinndə tələbələrə, doktorantlara və ordinatorlara oxumuşdur.

Фамилия, имя, отчество Абышев Азад Зияд оглы
Учебное заведение Азербайджанский медицинский институт им. Н.Нариманова (ныне Азербайджанский медицинский университет), Фармацевтический факультет, Ленинградский государственный университет (ЛГУ) (ныне Санкт-Петербургский государственный университет), Факультет химии (1963-1965)
Основное место работы и адрес
Поступил в аспирантуру (ныне докторантура) Ботанического института Академии наук СССР (1963);
На факультете химии ЛГУ защитил диссертацию на соискание ученой степени кандидата наук (1967);
Защитил диссертацию на соискание ученой степени доктора наук по специальностям – биоорганическая химия, химия природных и физиологически активных веществ и органическая химия (тонкий органический синтез) (1984);
В 1979 г. ему было присвоено звание старшего научного сотрудника;
В 1991 г. было присвоено звание профессора;
Его научно-исследовательская работа направлена на создание новых лекарственных препаратов сердечно-сосудистого, иммуномодулирующего и противовирусного действия. Им впервые разработано новое научное направление в области синтетических антигенов (иммуномодуляторов и их конъюгированных антигенов) и антагонистов ионов кальция;
В процессе проведенных химико-фармакологических исследований природных гетероциклических соединений и их синтетических аналогов  впервые обнаружены соединения (обтусифол, декурсинол, диуманкал и их аналоги), обладающие свойствами антагонистов ионов кальция нового поколения, активно влияющих на проводимость потенциал-зависимых кальциевых каналов не только L-типа, широко представленных в мышцах сердца и сосудов, но и N- и T-типа, наиболее широко распространенных в центральной нервной системе и ганглиях;
Автор более 260 научных статей и тезисов, в том числе 7 монографий, 17 авторских свидетельств СССР, 10 патентов России, 3 патентов Италии.
Медаль "50 лет Победы советского народа в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг." (1995);
Медаль "В память 300-летия Санкт-Петербурга" (2003);
Медаль "100 лет профсоюзам России" (Федерация независимых профсоюзов России) (2005);
"Заслуженный деятель науки Российской Федерации" (Указ президента Российской Федерации, 2007).
Член Европейского общества по химиотерапии (1992);
Действительный член Нью-Йоркской академии наук в области химии и технологии лекарственных средств и биохимии гетероциклических соединений (1994);
В течение 1987-2000 гг. занимал должность профессора кафедры биохимии с курсом биоорганической химии Санкт-Петербургской государственной медицинской академии имени И.И. Мечникова. Им составлены специальные лекции по биологически активным гетероциклическим соединениям на русском и английском языках.