Soyadı, Adı, Atasının adı Əbilov Əhmədağa İmaş oğlu
Bitirdiyi ali təhsil müəssisəsi S. Ağamalı adına Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutu (indiki Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti)
Əsas iş yeri və ünvanı Akademik V.K.Milovanov adına Ümumrusiya Heyvandarlıq Elmi-tədqiqat İnstitutu, Çoxalmanın biologiyası və embrionların köçürülməsi şöbəsi (2004-cü ildən)
Elmi sahəsi Aqrar elmlər
ABŞ, Yaponiya, Kanada, İtaliya, Ukrayna kimi ölkələrin nüfuzlu elmi nəşrlərində çap olunmuş 150-dən çox elmi əsərin müəllifidir;
1996-cı ildə “Maldarlıq sahəsində süni mayalandırma texnologiyasının təkmilləşdirilməsiylə əlaqədar qiymətləndirilmə metodlarının işlənilməsi və orqanizmin immun vəziyyətinin requlyasiyası” mövzusunda elmlər doktorluğu dissertasiyasını müdafiə etmişdir.
İribuynuzlu mal-qaranın təkrar istehsalının effektivliyinin artırılması, iribuynuzlu mal-qara embrionlarının transplantasiyası, zubrların (vəhşi buğa) genofondunun qorunub saxlanması və onlardan növarası hibridləşmədə istifadə sahəsində araşdırmalar aparmış, bir neçə kitab və dərs vəsaiti çap etdirmişdir;
Salyan rayonu “Azərbaycan”, “Əzizbəyov”, “Yeni Muğan” kolxozlarında baş baytar həkim vəzifəsində çalışmışdır (1972-1980);

Фамилия, имя, отчество Абилов Ахмедага Шмаш оглы
Учебное заведение Азербайджанский институт сельского хозяйства им. С.Агамалыоглу (ныне Азербайджанский государственный аграрный университет)
Основное место работы и адрес Всероссийский Научно-исследовательский Институт животноводства имени академика В.К. Милованова, отделение биологии размножения и пересадки эмбрионов (2004)
Научная область Аграрные науки
Является автором более 150 научных трудов, опубликованных в авторитетных научных изданиях США, Японии, Канады, Италии, Украины;
В 1996 году защитил доксторскую диссертацию на тему "Разработка методов оценивания и регуляция иммунного состояния организма, связанных с совершенствованием технологий искусственного оплодотворения в области  скотоводства”.
Проводил исследования в области увеличения эффективности воспроизводства крупного рогатого скота, трансплантации эмбрионов крупного рогатого скотa, сохранения и использования генофонда зубров (дикого быка) межвидовой гибридизации;
Занимал должность главного ветеринарного врача (1972-1980) в колхозах “Новая Мугань", "Азербайджан", "Азизбеков" в Сальянском районе.