Alman Akademik Mübadilə Xidmətinin (DAAD) “RİSE worldwide” adlı proqramı artıq 8 ildir fəaliyyət göstərir və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilk dəfə olaraq bu proqramda iştiirak üçün dəvət olunub.AMEA 2017-ci ildə Almaniya Universitetlərində biologiya,kimya, fizika, yer elmləri və mühəndislik sahələri üzrə təhsil alan tələbələrə tədqiqat təcrübəsi üçün ev sahibliyi etmək imkanı əldə edir.RISE worlwide proqramı Almaniya universitetləri ilə əlaqə yaradılması və mövcud əlaqələrin genişləndirilməsi, hər iki tərəfdən olan gənc mütəxəssislər və tələbələr üçün dil bacarıqlarının möhkəmləndirilməsi, həmçinin, milli mədəniyyət və tarix üzrə biliklərin mübadiləsinə imkan yaradacaq.
DAAD (Almaniya Akademik Mübadilə Xidməti) tələbələr tədqiqatçılar, həmçinin ali təhsil müəssisəsində çalışan idarəçilər və digərləri üçün  əlverişli proqramlar təklif etməklə beynəlxalq akademik əlaqələri və əməkdaşlığı inkişaf etdirir. Həmçinin DAAD alman ali təhsil sistemini xaricdə təmsil edir. Almaniyanı elm mərkəzi kimi tanıdır və dünyada müxtəlif institutlar arasında əlaqələr qurmağa yardım edir. DAAD Almaniyada təhsil və tədqiqat haqqında müxtəlif  təqaüdlər  təklif edir.
Fulbright ABŞ hökuməti tərəfindən maliyyələşdirilən və ABŞ ilə digər ölkələr arasında beynəlxalq elmi mübadilə proqramıdır.Proqram ABŞ vətəndaşlarına digər ölkələrin  ali təhsil müəssisələri və qeyri-ABŞ vətəndaşlarına ABŞ ın hər hansı ali təhsil ocağında elmi və pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olmaq üçün qrantlar təqdim edir.Fulbright iştirakçısı üçün konkret bir profil yoxdur. Onlar ibtidai və orta məktəblər, kolleclər, tədqiqat institutları və universitetlərdə  olan bütün tələbələr, tədqiqatçılar və müəllimlərdir.
Avropa tələbə mübadiləsi proqramı olan ERASMUS 1987-ci ildən fəaliyyət göstərərək universitet tələbələri üçün ən azı 3 və maksimum 12 ay müddətində digər Avropa ölkəsində təhsil almaq imkanı təqdim edir. Proqramda universitet tələbələri, eləcə də professor və müəllim heyəti iştirak edə bilər. Hər bir tələbənin xaricdəki yaşayış xərcləri, o cümlədən mübadilə proqramı çərçivəsində bütün universitet xərcləri ERASMUS+ proqramı tərəfindən qarşılanır. Bu məqsədlə hər bir tələbəyə təqaüd verirlir.
“Mariya Küri” proqramı Avropa İttifaqı ölkələri tərəfindən maliyyələşdirilən və tədqiqatçıların Avropada təlim, mobillik və karyera inkişafını təmin edən proqramdır. Hər bir doktorantın xaricdəki yaşayış xərcləri, o cümlədən, mübadilə proqramı çərçivəsində hər hansı universitetdə təhsil alan doktorantların bütün universitet xərcləri bu proqram tərəfindən maliyyələşdirilir. Təqaüdün məbləği müraciət edilən universitetdən və fəaliyyət növündən asılı olaraq dəyişir. Elmi-tədqiqat müəssisələri, universitet, şirkət və qeyri-hökumət təşkilatları, dokrorant və alimlər proqrama müraciət edə bilərlər.
Yaponiyanın “Matsumae Belnəlxalq Fondu” 2017-ci il üçün 3-6 aylıq “Təqaüdlü Tədqiqat Proqramı” müsabiqəsini elan edir. Doktorantlar proqramda iştirak etmək hüququna malikdirlər. Yaponiyada hər hansı bir müəssisə (araşdırma laboratoriyaları,milli tədqiqat institutları, müvafiq özəl sənaye obyektləri). seçimi sərbəstdir. Namizədlər üçün yaş məhdudiyyəti 49 yaşa kimi təyin olunub.

Программа «RİSE worldwide» Германской службы академических обменов (DAAD) действует уже в течении восьми лет и Национальная академия наук Азербайджана впервые была приглашена для участия в этой программе. НАНА в 2017 году будет обладать возможностями осуществления исследовательского опыта для студентов, получающих образование в университетах Германии в области физики, химии, биологии и инженерии. Программа RISE worlwide создаст условия для установления отношений и расширения существующих отношений с университетами Германии, для улучшения языковых навыков молодых специалистов и студентов обеих сторон, а также для обмена знаниями о культуре и истории.
DAAD (Германская служба академических обменов) предоставляет широкие возможности студентам исследователям, руководителям, работающим в высших учебных учреждениях, и другим, а также развивает международные научные связи и отношения. Также DAAD представляет немецкую систему высшего образования за рубежом, а Германию, как центр науки и помогает строить отношения между различными учреждениями по всему миру. DAAD предлагает различные образовательные и научно-исследовательские стипендии в Германии.
Fulbright это программа с целью укрепления культурно-академических связей между гражданами США и других стран, которая финансируется правительством США. Программа предоставляет грант для научной и педагогической деятельности американских студентов в зарубежных высших учебных учреждениях, а также зарубежных студентов в любых высших учебных учреждениях США. Для участников Fulbright нет конкретного профиля. Это могут быть учащиеся как в начальных, так и в средних школах, колледжах, студенты, исследователи, преподаватели научно-исследовательских институтов и университетов.
ERASMUS европейская программа по обмену студентами, которая функционирует с 1987 года и предоставляетстудентам возможность обучаться в разных странах Европы сроком от 3 месяцев до 1 год. В программе могут принять участие студенты, а также профессора и преподавательский состав. Программа ERASMUS+ покрывает расходы каждого студента на проживание за рубежом, а также все расходы университета в рамках программы по обмену. С этой целью каждому студенту выдают стипендию.
Программа Марии Кюри финансируется странами Европейского Союза. Программа обеспечивает ученым развитие обучения, мобильности и карьеры в Европе. Данная программа покрывает расходы каждого докторанта на проживание за рубежом, а также все расходы университета в рамках программы. Размер стипендии меняется в зависимости от университета, куда подана заявка, и от вида деятельности. В программе могут принять участие научно-исследовательские учреждения, университеты, компании и неправительственные организации, а также докторанты и профессора.
Японский Международный Фонд Мацумае объявляет конкурс       «Стипендиальная программа исследований» продолжительностью – от 3  до 6 месяцев 2017 года. Докторанты имеют право участвовать в данной  программе. В Японии выбор любого предприятия свободный (научно- исследовательские лаборатории, национальные научно-исследовательские институты, частные промышленные объекты). Возраст кандидата не должен превышать 49 лет.